︎︎︎


Idea i koordynacja:

Mikołaj Robert Jurkowski

Opieka merytoryczna warsztatów: 
Joanna Paniec

Współpraca:

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Szkoły Podstawowej nr 67 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku


Społeczny ogród permaklturowyPermakultura to “gałąź projektowania ekologicznego, inżynierii ekologicznej i projektowania środowiska, tworząca zrównoważoną architekturę siedzib ludzkich i samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych.”*

Taką zasadę przyjmujemy przy pracy z uczniami i mieszkańcami szkoły Szkoły Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku. Mikołaj Robert Jurkowski wprowadza w życie realizację przyszkolnych ogródków w duchu permakutlurowym. Razem z chętnymi uczniami obserwują rozwój rośliny od sadzonki po owoce w duchu permakultury. 


W 2021 odbyły się warsztaty dookoła ogrodu: 

27 luty, godz. 13.00 | Pierwsze spotkanie online. Królowa Bona też taki ogród miała... czyli planowanie ogródka warzywno- ziołowego, dostosowanego do własnych potrzeb.
Pierwsze spotkanie będzie miało charakter organizacyjny i odbędzie się na platformie do wideokonferencji - Zoom. Podczas warsztatu online dowiemy się w jaki sposób zaprojektować ogródek warzywno-ziołowy. Rozplanujemy ilość i rodzaj grządek oraz zestaw roślin, które warto w nim posadzić.

Marzec | W warsztacie ogrodnika… czyli nasiona, rozsady, flance, multiplaty i inne cuda.
Praktyczny warsztat ogrodniczy na terenie Szkoły Podstawowej nr 65 w Gdańsku. Podczas warsztatu przyjrzymy się różnym rodzajom nasion oraz porozmawiamy o sposobach ich uprawy. Uczestnicy przygotują własne rozsady oraz dowiedzą się jak je pielęgnować.

 Kwiecień | Ruszamy na zagony… czyli co i jak siać do gruntu, żeby urosło?
Praktyczny warsztat ogrodniczy na terenie Szkoły Podstawowej nr 65 w Gdańsku. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, m.in. jak prawidłowo wysiać nasiona, jak oznaczać rośliny, żeby nie zaginąć w warzywno-ziołowym gąszczu, jak i po co dokumentować prace w ogrodzie warzywno-ziołowym oraz jak uprawiać swój własny ogródek, żeby mieć z tego frajdę niezależnie od wielkości plonów.
Ze względu na kapryśną pogodę, w marcu i kwietniu poinformujemy uczestników o dokładnym terminie spotkania.

Warsztaty realizowane w zakresie zadania "Dolne Miasto. W Centrum" w ramach kontynuacji projektu "Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku".


* https://pl.wikipedia.org/wiki/Permakultura

︎︎︎